אורטיקריה

אורטיקריה הינה היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר ושכיחותה באוכלוסיה היא בין 15%-20%. אין הבדל שכיחות בין נשים וגברים, אך בנשים אוריטיקריה כרונית נפוצה יותר.

המילה urtica בלטינית משמעה "סרפד" ונובעת מאותה תחושה מוכרת שרובנו חשנו כשבאנו במגע עם צמח הסרפד הגורם לצריבה, אדמומיות וגרודים בעור.

אורטיקריה עלולה להתפרץ בכל שכבות הגיל אך כאורטיקריה כרונית היא שכיחה בעיקר בגילאים 30-50 שנה.

אורטיקריה מאופיינת במצב של תפרחת עורית המופיעה כנגעים אדומים בגודל המשתנה ממספר מילימטרים ועד לפריסה על שטחי עור גדולים. לרוב הנגע האדום יהיה חם למגע , מגרד מאוד וצורב. הנגעים יכולים לנוע ממקום למקום וכן להשתנות מבחינת עוצמה הכאב והצריבה.

נקודות חשובות:

משך הזמן: יש לתת את הדעת כי לאורטיקריה מופע גלי עם החמרות והטבות לסירוגין.

נגעי אורטיקריה המופיעים ונעלמים כליל בתוך פחות מ 6 שבועות מוגדרים כ"אורטיקריה אקוטית" בעוד הימשכות של התופעה מעבר ל 6 שבועות נחשב ל"אורטיקריה כרונית". ב 80% מהמקרים מדובר על התפרצות אקוטית החולפת תוך שבועיים, עוד 15% יחלימו עד 3 חודשים ורק כ 5% יסבלו מהתפרצות הנמשכת מעל ל 3 חודשים.

הגורם: ברוב מקרי האורטיקריה האקוטית לא נצליח לזהות את הגורם להתפרצות אך יש לתת על כך את הדעת. באורטיקריה כרונית יש חשיבות עליונה בזיהוי הגורם שכן אחרת יתכן ולא נוכל לנטרל את הבעיה. בכל מקרה יש לבחון ולשלול מעורבות של מערכת החיסון כגורם לתופעה שכן ב 40%-50% מהמקרים הכרוניים נובעים ממקור אוטואימוני בעוד ששאר האחוזים יתחלקו בין מקרים ממקור אדיופטי (שאינו ידוע) או ממקור פיזי (מקור ברור) כזיהום וירלי של דרכי הנשימה העליונות כגון חיידק בגרון, אנגינה, דלקת שקדים או חשיפה לתרופות כגון אספירין, פניצילין או חשיפה למזון או אלרגנים שונים כגון חומרי צבע מאכל, בוטנים, דגים, פירות ים, ביצים ושוקולד. כמו כן יש לשלול זיהומים מפרזיטים שונים, עקיצות חרקים או חשיפה לכימיקלים שונים בבית או במקום העבודה.

הטיפול הרפואי: תחילה יש להימנע ממחולל המחלה במידה וזוהה. מבחינה תרופתית הרופא ירשום תרופות אנטי-היסטמיניות (נוגדות אלרגיה) ורק במידה והטיפול אינו מספק הרופא יעבור לתרופות סטרואידליות שלרב יפתרו את המצב הסוער אך לא בהכרח יובילו לריפוי. אין פרוטוקול טיפולי אחיד שכן הגורם האינדיבידואלי בעל משמעות רבה במחלה זו.

אורטיקריה בראיה סינית

FENG YIN ZHEN בסינית – סינדרום רוח ומעורבות של פריחה,אורטיקריה היא תגובה אלרגית של העור המתבטאת בנפיחות מקומית ואדמומיות.

בספר השאלות הפשוטות פרק 64 :" עודף ביין גורם לכאב בעור,תקיעות ופריחה."זה כולל רוח-פריחה –feng zhen , רוח-גירודים ופריחה –feng sao yin zhen , ורוח,פריחה וגוש – feng zhen kuai ,הרופאים הסינים עם השנים למדו יותר על אורטיקריה ומבחינה ביולוגית: אורטיקריה היא תגובה אלרגית שמוגבלת לעור,בדרך כלל נגרמת בגלל:מאכלים אלרגנים,תרופות,עקיצות של חרקים,חום,קור,גם אנפקציות וירליות יכולות לגרום לאורטיקריה כמו הפטיטיס,מחלת הנשיקה,פרזיטים.אצל חלק מהנשים יש אורטיקריה בגלל הופעת הווסת.

אבחנה מבדלת והטיפול בצמחים סיניים –

רוח קור – כשהצ'י המגן והצ'י המזין לא בהרמוניה.לאורך זמן חסר נוצר וחוסר יכולת הגנה של הצ'י המגן.ואז כשרוח תוקפת ו /או קור אורטיקריה מופיעה.

הטיפול – JING FANG BAI DU SAN

Jing jie

מטפל בריאות,אנטי בקטריאלי,משפעל צ'י הריאות,מתמיר ליחה,מטפל באבססים,פריחות על העור,ומכוון צמחים למחמם עליון.

Fang feng

חריף,חם ומתוק,מטפל בריאות,כבד,טחול,ש.שתן,מטפל ברוח קור,ומסלק לחות,אנטי בקטריאלי,ואנטי פטרייתי.

Gui zhi

חריף,מתוק וחם,מטפל בלב,ריאות,ש.שתן,מחמם את המרידיאנים,מניע צ'י,במיוחד בחזה,מניע דם.אנטי בקטריאלי,משתן,מרגיע מערכת עצבים,אנטי פטרייתי,מרגיע את השרירים,מחזק את הלב,ונגד כאבים.

Bai shao

חמוץ,מר,קריר,טחול וכבד,מחזק צי הכבד,מזין בדם,ביין ונוזלים,מטפל בכאבים,מניע צ'י הכבד,אנטי בקטריאלי,אנטי כיבים בקיבה,מרגיע מערכת עצבים,מרגיע ספזם של שרירים.

Qin jiao

חריף מר,נטרלי,מטפל בקיבה,כבד,כיס מרה,מסלק חום ולחות,אנטי בקאטריאלי,טוב לפרזיטים,אנטי היסטמין,אנטי דלקתי,מעלה סוכר בדם ומוריד גליקוגן.

Bai xian pi

מר וקר,מטפל בטחול ובקיבה,מסלק פתוגן חום,מסלק רוח ולחות.

Sheng jiang

חריף וחם,מטפל בריאות,טחול וקיבה,מטפל במערכת העיכול,נגד הקאות,אנטי פטרייתי.

Fu ling

מתוק,נטרלי,מטפל בריאות,טחול,ש.שתן,מאיץ מטבוליזם של מים בגוף,מסלק לחות,מחזק טחול וקיבה,מרגיע את הלב,משתן,מרגיע שרירים,מוריד רמות סוכר.

Gan cao

מתוק,נטרלי,מטפל בלב,ריאות טחול וקיבה,מניע צי,מסלק פתוגן חום ורעילות,מטפל בכאבים,מהרמן צמחים אחרים ומוריד רעילות שלהם,אנטי דלקתי,

רוח חום – כשרוח חום תוקפת את העור ופוגעת ברמת צי' המגן ורמת הדם היא גורמת לחוסר הרמוניה בין הצ'י המגן והצי' המזין .רוח החום נתקעת ברקמות,ואורטיקריה מופיעה.

הטיפול – YIN QIAO SAN

Jin yin hua

Lian qiao

Niu bang zi

Da qing ye

Sheng di huang

Jing jie

Fang feng

Mu dan pi

Gan cao

JIN YIN HUA - הצמח מטפל ברעילות בריאות.מוציא פתוגן חום מהריאות,מעיים , מיוחד לטיפול בעור בפרונקלים,אנטי בקטריאלי,טעמו מתוק וטמפ' קור.

LIAN QIAO - צמח מטפל בחום ורעילות במחמם עליון,מטפל בעור באבססים,מעולה למחלות חום,מעולה לאלרגיות בעור.

NIU BANG ZI - צמח מטפל בריאות ובקיבה, חריף ומר, מסלק רוח וחום,אנטי בקטריאלי,משתן,מטפל בפצעים חיצוניים,משלשל עדין,מגן על הכבד ומטפל בזיהומים דלקתיים.

DA QING YE - מר,קר מאוד,מטפל בלב,ריאות וקיבה,מסלק פתוגן חום ורעילות מהדם,מסלק אבססים בגלל מחלת חום פנימית,אנטי דלקתי,אנטי ויראלי.

SHENG DI HUANG - מתוק מר וקר,מטפל בלב כבד וכליות,מסלק פתוגן חום על ידי קירור,מזין יין,מזין נוזלים,מעודד תיאבון,אנטי בקטריאלי,אנטי פטרייתי,מוריד יתר לחץ דם,משתן.

JING JIE - צמח מטפל בריאות, אנטי בקטריאלי, משפעל צ'י הריאות, מתמיר ליחה,מטפל באבססים,פריחות על העור,ומכוון צמחים למחמם עליון.

FANG FENG - חריף,חם ומתוק,מטפל בריאות,כבד,טחול,ש.שתן,מטפל ברוח קור,ומסלק לחות,אנטי בקטריאלי,ואנטי פטרייתי.

MU DAN PI - חריף מעט קר,מטפל בכבד ובכליות,מטפל בפתוגן חום,מניע דם,מקרר דם,מיוחד לטיפול בחום שבא לידי ביטוי בעור,פריחות וגירודים,אנטי בקטריאלי,נגד כאבים,מיוחד לאקזמות,אלרגיות בעור

GAN CAO - מהרמן את הפורמולה,שומר על הקיבה מהצמחים הקרים.

רוח לחות – בדרך כלל בגלל תזונה לא נכונה,תזונה חריפה ושומנית,שגורמת לחוסר איזון בטחול/קיבה,הלחות עושה טרנספורמציה לחום שיוצרת רוח מעורבת עם לחות,וכשהיא לא יכולה לצאת החוצה או להתנקז מטה היא נתקעת בעור ויוצרת אורטיקריה.

הטיפול – PING WEI SAN

Cang zhu

Bai zhu

Hou po

Chen pi

Fu ling

Ze xie

Fang feng

Cang er zi

Ku shen

Gan cao

Cang zhu - חריף,מר וחם,מטפל טחול קיבה,מחזק טחול ומסלק לחות עי יבוש,משחרר רוח חיצון,קור ולחות.

Bai zhu - מתוק,מר וחם,מטפל בטחול וקיבה,מחזק טחול ואת האנרגיה של צ'י.מסלק לחות,מחזק את הצ'י המגן,מווסת הזעות ספונטאניות.משתן,מוריד רמות סוכר בדם,מחזקת שרירים ומעלה מסת שומן בגוף.

Hou po – חריף,מר וחם,מטפל בטחול ובקיבה,ריאות ומעי גס,מעודד זרימת צ'י במערכת העיכול,מסלק לחות על ידי יבוש,פיזור והורדת צ'י הריאות.אנטי בקטריאלי,אנטי פטרייתי,מוריד רמות סוכר בדם,מוריד גזים ונפיחות במערכת העיכול.

Chen pi – חריף חם ומר,מטפל בריאות ובטחול,מחזק את הצי' של הטחול,מסלק לחות,מסלק ליחה,מוריד צ'י מורד מהריאות.מוריד כולסטרול,נגד דלקות,מצוין לבצקות,אנטי כיב קיבה,מטפל בבורבוריגמוס.

Fu ling - מתוק,נטרלי,מטפל בריאות,טחול,ש.שתן,מאיץ מטבוליזם של מים בגוף,מסלק לחות,מחזק טחול וקיבה,מרגיע את הלב,משתן,מרגיע שרירים,מוריד רמות סוכר.

Ze xie – מתוק וקר, מטפל בכליות וש.שתן, מווסת מטבוליזם של מים,מסלק לחות,מסלק חום ולחות מהמחמם תחתון.משתן,מטפל בכבד שומני,אנטי בקטריאלי.

Fang feng - חריף,חם ומתוק,מטפל בריאות,כבד,טחול,ש.שתן,מטפל ברוח קור,ומסלק לחות,אנטי בקטריאלי,ואנטי פטרייתי.

Cang er zi – מר חם,רעיל,מטפל בריאות פותח אף,מסלק רוח ולחות,מעולה לטיפול בראומטואיזם,מצוין לכאבים ולגירודים בעור,אנטי פטרייתי,אנטי בקטריאלי,נגד עוויתות בשרירים,נגד כאבים.

Ku shen – מר וקר,מטפל בלב,כבד,קיבה מעי גס וש.שתן,מווסת חום ולחות,מטפל בכל בעיות העור,משתן,אנטי בקטריאלי.

Gan cao - מהרמן את הפורמולה, שומר על הקיבה מהצמחים הקרים.

חוסר פעילות של טחול/קיבה – בגלל חוסר הרמוניה באלמנט האדמה נוצרת תקיעות צ'י ,או תקיעות פרזיטים במערכת העיכול,או קור באלמנט האדמה,וכשיש התקפה של רוח זה בא לידי ביטוי כאורטיקריה.

הטיפול – ZHI ZHU SAN

Zhi shi

Sha ren

Chen pi

Jing jie

Fang feng

Bai zhu

Xiang fu

Wu yao

Mu xiang